Doktor.cz > Slovník pojmů > Nukleární medicína

Nukleární medicína

Nukleární medicína je lékařský obor používající k diagnostice a terapii chorob zavedení radioaktivních látek (radiofarmak) do těla nemocného.

Nejčastěji používanými radioizotopy jsou technecium-99m, jod-123, jod-131 a thalium-201. Použitím těchto technik se může vyšetřit funkce a stav srdce, plíc, štítné žlázy, játer, žlučníku a kostry. Nukleární medicína je užitečná v zobrazování fyziologických funkcí, ovšem zobrazení anatomických detailů je při použití této techniky omezené. V nukleární medicíně se dá měřit vylučovací funkce ledvin, schopnost koncentrace jódu na štítné žláze, proudění krve do srdce atd. Hlavním zobrazovacím přístrojem je tzv. gama kamera. Ta zjistí radiaci vyzařovanou radiaktivní látkou zavedenou do těla a počítatč to pak zobrazí to na snímku.  K dosažení přesnější analýzy se může s pomocí nejmodernějších zařízení zobrazování pomocí nukleární medicíny spojit s CT skoro současně, a to tak, že se fyziologické informace mohou buďto překrývat nebo zaznamenávat stejné anatomické složení.

Zobrazování PET také spadá pod nukleární medicínu. Za použití této techniky zobrazování se vstříkne injekcí do těla pacienta radioaktivní, biologicky aktivní látka (nejčastěji fluor 18, který bývá využíván jako fluorodeoxyglukóza). Radiace, kterou pacient vydává, se detekuje a její pomocí se dá vytviřit obraz. Metabolicky aktivnější tkáně (např. rakovina) soustřeďují aktivní látku více než tkáně ostatní. Zobrazování PET se může kombinovat se zobrazováním pomocí CT pro větší přesnost diagnózy.

Nukleární medicína se používá také pro zobrazování kostí, což tradičně hrálo velkou roli v určování stupně rakoviny. Zobrazování pomocí myokardiální perfúze je velmi jemné a přesné rentgenové vyšetření oboustranné myokardiální ischémie, která, když se objeví, vyžaduje angiografické potvrzení a pravděpodobně balonovou angioplastiku (plastiku krevních cév), stenting či transplantaci srdečně–cévního bypassu, které mohou zachránit život. Molekulární zobrazování je v tomto oboru zatím novinka.


https://cs.wikipedia.org/wiki/Nukle%C3%A1rn%C3%AD_medic%C3%ADna


Doktoři zabývající se tímto tématem

MUDr. Eliška Holečková
MUDr. Eliška Holečková
Nukleární medicína, Klinická onkologie, Radioterapie, Radiologie a zobrazovací metody

Lázeňský hotel IMPERIÁL
Dr. Pohoreckého 151/3
Františkovy Lázně 351 01
MUDr. Jan Valeš
MUDr. Jan Valeš
Nukleární medicína

Oddělení nukleární medicíny
Bezručova 1090/19
Karlovy Vary 360 01
MUDr. Jan Lami
MUDr. Jan Lami
Nukleární medicína

Karlovarská krajská nemocnice a.s., Nemocnice Karlovy Vary
Bezručova 1090/19
Karlovy Vary 360 01
MUDr. Jiří Švec
MUDr. Jiří Švec
Nukleární medicína, Vnitřní lékařství

nukleární medicina
Kochova 1185
Chomutov 430 01
Zavřít

Úprava slovníkového výrazu?

Pokud jste našli chybu nebo máte jiný postřeh, můžete ho napsat sem.

Návrhy na úpravu prověříme. Nechte nám na sebe email, dáme vám vědět jak to dopadlo.

Loading...