Rakovinou onemocní zhruba každý třetí Čech
Každý čtvrtý nemocný na rakovinu zemře. Většinovým důvodem úmrtí je fakt, že se o nemoci nedozvěděl dříve.
V Česku žije přes půl milionu lidí, kteří měli či mají rakovinu, a stále jich přibývá. Česká onkologická společnost začala mapovat, zda kapacity po léčbu jsou dostatečné, nebo se musejí pracoviště vybavit dalšími přístroji a personálem, řekla to předsedkyně společnosti docentka Jana Prausová. Ze 14 regionů nemá své komplexní onkologické centrum jen Karlovarský kraj. Tamní pacienti se rozdělují mezi centra v krajích Plzeňském, Ústeckém a Praze.
Počet komplexních onkologických center by se podle Prausové měnit neměl. Centra by ale měla začít více spolupracovat s regionálními pracovišti. „Menší onkologie jsou velice potřeba. Konat by se měly společné semináře, společné indikace. Jde o to, aby se biologická léčba dostala ke všem pacientům, kteří ji potřebují. Tím, že malá místní pracoviště budou pacienty konzultovat a správně předávat do komplexních center,“ řekla Prausová. česká onkologická společnost zveřejnila na svém webu interaktivní mapu zařízení podílejících se na péči o onkologického pacienta.
Chystaná koncepce onkologické péče počítá se specializací některých center na vzácnější nádory, například neuroendokrinní, jež má relativně málo lidí. Pacienti se tak soustředí na pracovišti, kde mají s léčením jejich nemoci nejvíc zkušeností.
Co se týče úrovně léčby, může podle Prausové Česku závidět celý svět. „Naši pacienti dostávají veškerou dostupnou léčbu, která ve světě existuje, a to v jakékoli linii léčby. Navíc to dostávají zadarmo. To v jiných státech vůbec není běžné,“ řekla.
Ženy v zemích s nižšími příjmy mají o 50 procent nižší pravděpodobnost diagnózy, než ženy v zemích s vyššími příjmy. To je vystavuje „mnohem vyššímu riziku úmrtí na toto onemocnění v důsledku pozdní diagnózy a nedostatečného přístupu ke kvalitní léčbě“, uvedla Isabelle Soerjomataramová, zástupkyně vedoucího oddělení Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC).
Preventivní screeningové programy, hrazené z fondů zdravotních pojišťoven jsou zde:
https://www.onconet.cz/index.php?pg=data-projekty--onkologicka-prevence
Prausová z České onkologické společnosti vidí největší riziko v tom, že řada lidí s nádorem přijde pozdě, a to i na preventivní screeningové vyšetření. „Je to otázka prevence a zodpovědnosti k vlastnímu zdraví. To se Češi budou muset ještě naučit,“ dodala.
ANO, prevence a zodpovědnost! I my na našem portálu Doktor.cz chceme Čechům pomáhat, aby to pochopili. Milí Češi, je to váš život, vaše zdraví, vaše možnosti i rizika.
Nabídku našich domácích diagnostických testů budeme rozšiřovat. První krok ke kontrole můžete udělat sami v klidu a doma. Výsledek Vám pomůžeme analyzovat, případně Vám vyhledáme lékaře.
Aktuálně Vám nabízíme jednoduchý test pro domácí použití na odhalení rizika vzniku rakoviny. Vezměte kontrolu nad svým životem do svých rukou.
Zdroje:
Další články
Dentální hygiena u dětí je důležitá každý den
„Mým cílem je naučit děti i rodiče, aby měli své zuby rádi. Aby péče o ně byla samozřejmost.“ Mgr. Petra Křížová, DiS., uznávaná...
Číst víceDostupnost diagnostiky a onkologické péče
Při velkých nemocnicích existují komplexní onkologická centra (KOC). Léčí se tu tři čtvrtiny pacientů s rakovinou.
Číst víceCesta pacienta k diagnóze
Hlas onkologických pacientů je spolek, který tvoří nestátní neziskové organizace (pacientské a podpůrné organizace).
Číst víceOdborníci řešili, jak vymýtit rakovinu způsobenou HPV
Zákeřné lidské papilomaviry (HPV), které způsobují různé typy rakoviny, napadají jak ženy, tak muže.
Číst více