Doktor.cz > Slovník pojmů > Alopecie

Alopecie

Obecný popis a příznaky alopecie

Tato nemoc, projevující se vypadáváním vlasů z místa, které je viditelně ohraničené. Existují různé druhy alopecií, můžeme je rozdělit na jizvící a nejizvící. V prvním případě je lepší prognóza a naděje, že se pacient zcela vyléčí. U alopecií zanechávající jizvy je tato šance mnohem nižší. Alopecii může způsobovat stres či špatné stravování, velkou roli hraje i dědičnost. Vypadávání vlasů je častější u mužů, kde příčinou potíží může být genetická predispozice nebo zvýšené množství testosteronu v pokožce. U žen vypadávání vlasů je nejčastěji podmíněno hormonálními změnami během života (puberta, těhotenství, menopauza).

Mezi jizvící alopecie (alopecia areata athrophicans) můžeme zařadit více onemocnění, které končí vypadáváním vlasů a jizvou. Podstatou tvorby jizev je zánik vlasového folikulu. To může být způsobeno zánětem, bakteriální nebo virovou infekcí, mechanickým či fyzikálním poškozením. Může se tak stát i u pacientů, kteří trpí nějakou autoimunitní chorobou (např. systémový lupus erythematodes). Nejdříve vznikají nenápadné lysinky, které se později spojí v lysé oblasti. Touto alopecií trpí především ženy.

Nejizvící alopecie (alopecia areata, nejčastěji) jsou často způsobené virovou či bakteriální infekcí. Vznikají kulatá lysá místa, která se později spojují. Okolo lysinek jsou tzv.”vykřičníkové vlasy”. Jsou ztenčené a krátké, tvoří chmýří.

Prevence alopecie

Je vhodné dodržovat zdravý životní styl, redukovat stres (např. koníčkem, meditací, psychoterapie), konzumaci alkoholických nápojů a kouření.

Léčba alopecie

Ne všechny druhy alopecií jsou dnes účinně léčené. Je třeba zjistit příčinu vypadávání vlasů. U androgenní (mužské) alopecie, která je způsobena větším množstvím testosteronu v pokožce, se mohou používat inhibitory enzymů, které daný hormon tvoří. Pro alopecie, u kterých nevíme přesně, co je způsobuje, mohou mít pozitivní vliv aplikace kortikosteroidů. U nejizvících alopecií lze podávát retinoidy, ale není finálně vědecky potvrzené, že tato léčba je funkční.


klíčová slova: dermatologie, vypadávání vlasů


Zavřít

Úprava slovníkového výrazu?

Pokud jste našli chybu nebo máte jiný postřeh, můžete ho napsat sem.

Návrhy na úpravu prověříme. Nechte nám na sebe email, dáme vám vědět jak to dopadlo.