Doktor.cz > Slovník pojmů > Zvětšení prsou (augmentace)

Zvětšení prsou (augmentace)

Obecný popis augmentace prsou

Augmentace neboli plastická operace zvětšující poprsí patří mezi často vyhledávané zákroky, jelikož ňadra jsou pro mnohé symbolem ženskosti, přitažlivosti a dodávají ženám sebejistotu. Jedná se o operaci vhodnou pro ženy, které nejsou spokojené s velikostí nebo tvarem svých prsů. Existuje několik typů přístupových míst a používaných výplní. Pro každou klientu je individuálně zvolena nejlepší varianta, která odpovídá jejím přáním, ale i její fyzické konstituci a úsudku plastického chirurga, jež bude operaci vykonávat.

Indikace k operaci

Zvětšení prsou je vhodné pro každou ženu, která není spokojená s tvarem či velikostí svého poprsí. Důvodem mohou být vrozené dispozice pro malé poprsí nebo jeho asymetrii. Velice často bývá plastická operace prsou vyhledávaná kvůli změně tvaru a plnosti prsou vlivem velkého úbytku na váze, těhotenství, věku či hormonálních změn. V těchto případech může být augmentace doplněna o tzv. mammaplastiku, což je operace modelující tvar poprsí v případě, že jsou ňadra příliš povislá nebo klientce nevyhovuje velikost prsních dvorců.

Prevence

V tomto případě bohužel mnoho kroků k prevenci neexistuje. Vhodné je promazávat pokožku jako všude jinde na těle a dodržovat pitný režim, aby kůže zůstávala hydratovaná a pružná. Dále je možné posilovat prsní svalstvo, což nemá vždy pozitivní výsledek, jelikož velikost a tvar prsou záleží především na tom, jak je vyvinutá mléčná žláza.

Operace

Existuje několik možností provedení zvětšení prsou. Rozdíly jsou v místě provedení incize, v materiálu, případně tvaru implantátu zvoleného pro zvětšení prsou.

Prsa je možné zvětšit pomocí vlastního tuku, odebraného liposukcí z jiných partií těla. Tento postup je sice velice bezpečný, jelikož do těla není vpravena cizí předmět, ovšem jeho nevýhody spočívají v tom, že většinou dochází k částečnému vstřebání tukové tkáně a nedochází k němu vždy rovnoměrně.

Další variantou je volba silikonových implantátů nebo implantátů, které se po zavedení naplní fyziologickým roztokem. Tyto implantáty se zavádějí inicizí o velikosti 3-4cm v oblasti prsní rýhy (nejčastější), podpaží nebo na okraji prsního dvorce, kde poté jizva není příliš patrná. Další variací je umístění implantátu a to buď pod mléčnou žlázu nebo pod prsní sval. V případně silikonových implantátů je možné si vybrat z širokého množství. Liší se velikostí - od 100ml do 1000ml, tvarem - kulaté, anatomické, kapkovité, a profilem - nízký, střední, vysoký. Správnou volbu implantátu pomáhá vybírat plastický chirurg, tak aby jednak byly splněny očekávání klientky a zároveň tak, aby byly implantáty vhodně vloženy a výsledek působil přirozeně, pokud to není v rozporu s přáním klientky.

Kontraindikace

Operaci není vhodné podstupovat v případě, že nebyl dokončen vývoj mléčné žlázy a většinou je požadováno, aby klientka byla starší 18let. Dříve je možné operaci podstoupit pouze se souhlasem zákonných zástupců.

Je vhodné operaci promyslet a odložit v případě, že klientka plánuje do jednoho roka těhotenství a po porodu je vhodné operaci podstoupit až s odstupem 1 roka. Prsní implantáty jinak nijak nebrání ženě v budoucím kojení.


Zavřít

Úprava slovníkového výrazu?

Pokud jste našli chybu nebo máte jiný postřeh, můžete ho napsat sem.

Návrhy na úpravu prověříme. Nechte nám na sebe email, dáme vám vědět jak to dopadlo.