Doktor.cz > Slovník pojmů > Infekční lékařství

Infekční lékařství

Obecný popis oboru

Jedná se o podobor vnitřního lékařství, zabývající prevencí, diagnostikou a léčbou nakažlivých onemocnění. Infekční nemoci jsou vyvolány bakteriemi, viry, parazity a priony.

Diagnostika v oboru

Lékař může diagnostikovat onemocnění na základě výsledků mikrobiologického rozboru stěrů. Důležité je určit, jestli je onemocnění parazitárního, virového nebo bakteriálního původu.

Nejčastější onemocnění

hepatitidy
průjmová onemocnění
spalničky
příušnice
borelióza

Nejčastější typy léčby

U bakteriálních onemocnění jsou účinná antibiotika. Nmeoci způsobené viry se čato léčí pouze podpůrnou léčbou, závažné infekce pak antivirotiky. Některé nemoci však nelze nijak léčit (např. AIDS, nemoci způsobené priony).

Příbuzné obory

lékařská mikrobiologie, vnitřní lékařství

Profese

infektolog

Upozornění

Doktor.cz nenese odpovědnost za jakékoliv škody způsobené použitím uvedených informací.

Doktor.cz není poskytovatelem odborných informací z oblasti medicíny.

Informace uvedené ve slovníku doktor.cz nejsou náhradou lékařské péče.

Článek je chráněn autorskými právy.

Bez předchozího souhlasu doktor.cz není možné obsah stránek ani stránky samotné jakkoliv kopírovat, rozšiřovat, tisknout, přebírat ani nijak vytvářet odvozená díla.


Doktoři zabývající se tímto tématem

MUDr. Jan Cee
MUDr. Jan Cee
Infekční lékařství

HEPAPEDIA, s.r.o. - infekční ambulance
Moskevská 508/
Most 43401
MUDr. Andrea Vrbovská MBA
MUDr. Andrea Vrbovská MBA
Ortopedie, Urologie, Rehabilitace a fyzikální medicína, Praktický lékař pro dospělé, Kožní (dermatovenerologie), Neurologie, Oční, Chirurgie, Pneumologie a ftizeologie, Ošetřovatelská péče, ORL, Dětská chirurgie, Dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče, Doprava, Funkční diagnostika, Klinická biochemie, Klinická farmacie, Neonatologie, Patologie, Pediatrie, Plastická chirurgie, Radiační onkologie, Soudní lékařství, Vnitřní lékařství, Anesteziologie a intenzivní medicína, Gynekologie a porodnictví, Praktický lékař pro děti a dorost, Hematologie a transfuzní lékařství, Infekční lékařství, Lékařská mikrobiologie, Radiologie a zobrazovací metody, Algeziologie

Nemocnice Na Bulovce
Budínova 67/2
Praha 8 18000
MUDr. Václav Šimánek Ph.D.
MUDr. Václav Šimánek Ph.D.
Ortopedie, Stomatologie, Kardiologie, Urologie, Rehabilitace a fyzikální medicína, Praktický lékař pro dospělé, Kožní (dermatovenerologie), Neurologie, Oční, Chirurgie, Psychiatrie, Alergologie a klinická imunologie, Pneumologie a ftizeologie, Lékařská genetika, Geriatrie, Ošetřovatelská péče, ORL, Klinická biochemie, Klinická farmacie, Neonatologie, Patologie, Pediatrie, Plastická chirurgie, Radiační onkologie, Kardiochirurgie, Neurochirurgie, Nukleární medicína, Pracovní lékařství, Nefrologie, Operační sály, Centrální příjem, Vnitřní lékařství, Anesteziologie a intenzivní medicína, Gynekologie a porodnictví, Praktický lékař pro děti a dorost, Hematologie a transfuzní lékařství, Infekční lékařství, Lékařská mikrobiologie, Radiologie a zobrazovací metody

FN Plzeň - Psychiatr. denní stacionář
alej Svobody 923/80
Plzeň - město 32300
MUDr. Radka Válková
MUDr. Radka Válková
Anesteziologie a intenzivní medicína, Infekční lékařství

Infekční oddělení nemocnice
Sociální péče 3316/12A
Ústí nad Labem-Ústí nad Labem-Severní Terasa 400 11
Zavřít

Úprava slovníkového výrazu?

Pokud jste našli chybu nebo máte jiný postřeh, můžete ho napsat sem.

Návrhy na úpravu prověříme. Nechte nám na sebe email, dáme vám vědět jak to dopadlo.