Doktor.cz > Slovník pojmů > Kardiochirurgie

Kardiochirurgie

Obecný popis oboru

Kardiochirurgie je obor chirurgie zabývající se operačním léčením nemocí srdce a velkých cév. Nejčastěji se jedná o operace věnčitých tepen, srdečních chlopní, aorty, operacemi pro poruchu rytmu a náhradami srdce včetně transplantace srdce. Chirurgicky lze také řešit některé vrozené srdeční vady.

Nejčastějšími operacemi srdce dnes jsou přemostění věnčitých tepen - by-passy, náhrady a plastiky (záchovné operace) srdečních chlopní, náhrady vzestupné aorty a aortálního oblouku pro výdutě nebo disekce (natržení stěny)a operace pro poruchy srdečního rytmu (např. tzv. MAZE při fibrilaci síní).

Diagnostika v oboru

Základním vyšetřením srdce by měl být poslech fonedoskopem, měření krevního tlaku a EKG. Mezi další diagnostické metody patří echokardiografie a holterovské EKG. U někteých srdečních nemocí je potřeba využít zobrazovacích metod jako je např. kardio-CT či magnetická rezonance srdce.

Nejčastější onemocnění

arytmie
ischemická choroba srdeční
fibrilace síní
nedostatečnost srdečních chlopní

Nejčastější typy léčby

Velká většina pacientů potřebující kardiochirurgický zakrok trpí ischemickou srdeční chorobou, která vede k nedostatečnému zásobování srdce kýslíkem a živinami. Nejčastějším řešením, pro které se kardiochirurg rozhodne, je bypass srdce. Ročně u nás těchto operací proběhne až 9000. Mezi druhou nejpočetnější skupinu zákroků patří operace srdečních chlopní.

Příbuzné obory

kardiologie, chirurgie, vnitřní lékařství, anesteziologie

Profese

kardiochirurg

Upozornění

Doktor.cz nenese odpovědnost za jakékoliv škody způsobené použitím uvedených informací.

Doktor.cz není poskytovatelem odborných informací z oblasti medicíny.

Informace uvedené ve slovníku doktor.cz nejsou náhradou lékařské péče.

Článek je chráněn autorskými právy.

Bez předchozího souhlasu doktor.cz není možné obsah stránek ani stránky samotné jakkoliv kopírovat, rozšiřovat, tisknout, přebírat ani nijak vytvářet odvozená díla.

Zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kardiochirurgie


Doktoři zabývající se tímto tématem

MUDr. Václav Šimánek Ph.D.
MUDr. Václav Šimánek Ph.D.
Ortopedie, Stomatologie, Kardiologie, Urologie, Rehabilitace a fyzikální medicína, Praktický lékař pro dospělé, Kožní (dermatovenerologie), Neurologie, Oční, Chirurgie, Psychiatrie, Alergologie a klinická imunologie, Pneumologie a ftizeologie, Lékařská genetika, Geriatrie, Ošetřovatelská péče, ORL, Klinická biochemie, Klinická farmacie, Neonatologie, Patologie, Pediatrie, Plastická chirurgie, Radiační onkologie, Kardiochirurgie, Neurochirurgie, Nukleární medicína, Pracovní lékařství, Nefrologie, Operační sály, Centrální příjem, Vnitřní lékařství, Anesteziologie a intenzivní medicína, Gynekologie a porodnictví, Praktický lékař pro děti a dorost, Hematologie a transfuzní lékařství, Infekční lékařství, Lékařská mikrobiologie, Radiologie a zobrazovací metody

FN Plzeň - Psychiatr. denní stacionář
alej Svobody 923/80
Plzeň - město 32300
MUDr. Martin Kaláb
MUDr. Martin Kaláb
Kardiochirurgie

kardiochirurgická klinika
I.P. Pavlova 185/6, Nová Ulice
Olomouc 779 00
doc. MUDr. Robert Grill Ph.D., MHA
doc. MUDr. Robert Grill Ph.D., MHA
Ortopedie, Stomatologie, Kardiologie, Urologie, Rehabilitace a fyzikální medicína, Praktický lékař pro dospělé, Kožní (dermatovenerologie), Neurologie, Oční, Chirurgie, Psychiatrie, Alergologie a klinická imunologie, Ošetřovatelská péče, ORL, Doprava, Klinická biochemie, Klinická farmacie, Patologie, Pediatrie, Plastická chirurgie, Radiační onkologie, Soudní lékařství, Kardiochirurgie, Neurochirurgie, Nukleární medicína, Tkáňová banka, Transfuzní služba, Pracovní lékařství, Vnitřní lékařství, Anesteziologie a intenzivní medicína, Gynekologie a porodnictví, Hematologie a transfuzní lékařství, Lékařská mikrobiologie, Popáleninová medicína, Radiologie a zobrazovací metody

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady
Šrobárova 1150/50
Praha 10 10000
doc. MUDr. Tomáš Honěk CSc.
doc. MUDr. Tomáš Honěk CSc.
Chirurgie, Kardiochirurgie, Angiologie, Cévní chirurgie, Radiologie a zobrazovací metody

AVICENA - CHIRURGIE s.r.o.
Na struze 230/6
Praha 1 11000
Zavřít

Úprava slovníkového výrazu?

Pokud jste našli chybu nebo máte jiný postřeh, můžete ho napsat sem.

Návrhy na úpravu prověříme. Nechte nám na sebe email, dáme vám vědět jak to dopadlo.