Doktor.cz > Slovník pojmů > Neurochirurgie

Neurochirurgie

Obecný popis oboru

Neurochirurgie je jedno z odvětví chirurgie zabývající se léčbou onemocnění, která postihují nervový systém, tedy mozek, periferní nervovou soustavu, páteř a míchu. Tento obor řeší nemoci, které souvisí s úrazy mozku nebo míchy, mozkovými a míšními nádory, degenerativním onemocněním páteře atd. Jako samostatný obor, který řeší expanzivně chovající se léze, se vyčlenila onkochirurgie a také cévní chirurgie, která se zabývá degenerativním onemocněním páteře či funkčními nervovými chorobami, jakými jsou například bolest hlavy nebo epilepsie. Neurochirurgie úzce souvisí s neurologií, která se však zabývá pouze diagnostikou a konzervativní terapií. 

Diagnostika v oboru

Diagnostika jako taková probíhá spíše před předáním pacienta neurochirurgovi. Každopádně i ten využívá nejrůznější techniky (např. magnetické rezonance) k doladění detailů před operací i intraoperačně.

Nejčastější operace

Časté jsou operace nádorů mozku, které sice nemusí být zhoubné, ale jelikož je mozek v uzavřeném pevném prostoru lebky, jak nádor roste, utlačuje mozek a to není v zájmu pacienta. Mezi další onemocnění mozku léčené chirurgicky patří ošetření cévní mozkové příhody či léčba epilepsie.

Příbuzné obory

neurologie, endokrinologie, chirurgie

Profese

neurochirurg

Upozornění

Doktor.cz nenese odpovědnost za jakékoliv škody způsobené použitím uvedených informací.

Doktor.cz není poskytovatelem odborných informací z oblasti medicíny.

Informace uvedené ve slovníku doktor.cz nejsou náhradou lékařské péče.

Článek je chráněn autorskými právy.

Bez předchozího souhlasu doktor.cz není možné obsah stránek ani stránky samotné jakkoliv kopírovat, rozšiřovat, tisknout, přebírat ani nijak vytvářet odvozená díla.

Zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Neurochirurgie


Doktoři zabývající se tímto tématem

Mgr. Štěpánka Řeholová
Mgr. Štěpánka Řeholová
Ortopedie, Urologie, Kožní (dermatovenerologie), Neurologie, ORL, Plastická chirurgie, Neurochirurgie, Dětská neurologie, Vnitřní lékařství, Anesteziologie a intenzivní medicína, Radiologie a zobrazovací metody

Klinika CLT, spol. s r.o.
Laubeho náměstí 227/2
Teplice 41501
Ing. Petr Fiala
Ing. Petr Fiala
Ortopedie, Ortopedická protetika, Stomatologie, Kardiologie, Urologie, Rehabilitace a fyzikální medicína, Praktický lékař pro dospělé, Kožní (dermatovenerologie), Neurologie, Oční, Chirurgie, Psychiatrie, Pneumologie a ftizeologie, Lékařská genetika, Ošetřovatelská péče, Maxilofaciální chirurgie, ORL, Foniatrie, Dětská chirurgie, Doprava, Klinická biochemie, Klinická farmacie, Neonatologie, Patologie, Pediatrie, Plastická chirurgie, Radiační onkologie, Soudní lékařství, Neurochirurgie, Nukleární medicína, Tkáňová banka, Transfuzní služba, Dětská neurologie, Klinická onkologie, Nefrologie, Sexuologie, Gastroenterologie, Traumatologie, Operační sály, Hrudní chirurgie, Urgentní medicína, Intenzivní péče, Krevní banka, Centrální příjem, Vnitřní lékařství, Anesteziologie a intenzivní medicína, Gynekologie a porodnictví, Praktický lékař pro děti a dorost, Dorostové lékařství, Hematologie a transfuzní lékařství, Lékařská mikrobiologie, Radiologie a zobrazovací metody

Krajská zdravotní, a.s.
Sociální péče 3316/12 a
Ústí nad Labem 40011
MUDr. Petr Vachata
MUDr. Petr Vachata
Neurochirurgie

Neurochirurgická klinika
Sociální péče 3316/12A
Ústí nad Labem-Ústí nad Labem-Severní Terasa 400 11
MUDr. Ivan Humhej
MUDr. Ivan Humhej
Neurochirurgie

Neurochirurgická klinika
Sociální péče 3316/12A
Ústí nad Labem-Ústí nad Labem-Severní Terasa 400 11
Zavřít

Úprava slovníkového výrazu?

Pokud jste našli chybu nebo máte jiný postřeh, můžete ho napsat sem.

Návrhy na úpravu prověříme. Nechte nám na sebe email, dáme vám vědět jak to dopadlo.

Loading...