Doktor.cz > Slovník pojmů > Pediatrie

Pediatrie

Obecný popis oboru

Pediatrie neboli dětské lékařství je obor vnitřního lékařství zaměřený za kojence, děti a dorost do věku 18let. Dále se blíže specializuje na jednotlivé podobory stejně jako vnitřní lékařství pro dospělé, tzn.: dětská nefrologie, dětská endokrinologie, dětská onkologie a další a speciálním oborem pediatrie je neonatologie.

Diagnostika v oboru

V pediatrii se se využívá celé spektrum diagnostických vyšetření. Nejvíce analýzy krve a moči, sonografie a dalších zobrazovacích metod, vyšetření poslechem a poklepem a dále v závislosti na podoboru. V případě dědičných onemocnění hraje velkou roli rodinná anamnéza a v případě vrozených vad má velký význam prenatální screening.

Častá onemocnění

plané neštovice
rotavirus
zánět průdušinek
leukémie
cystická fibróza

Nejčastější typy léčby

V pediatrii jako v podoboru vnitřního lékařství se přistupuje často k farmakologické léčbě a v případně závažnějších onemocnění se přistupuje ke spolupráci s dětskou chirurgií.

Příbuzné obory

dětská nefrologie, dětská onkologie, dětská chirurgie, praktické lékařství pro děti a dorost

Profese

pediatr

Upozornění

Doktor.cz nenese odpovědnost za jakékoliv škody způsobené použitím uvedených informací.

Doktor.cz není poskytovatelem odborných informací z oblasti medicíny.

Informace uvedené ve slovníku doktor.cz nejsou náhradou lékařské péče.

Článek je chráněn autorskými právy.

Bez předchozího souhlasu doktor.cz není možné obsah stránek ani stránky samotné jakkoliv kopírovat, rozšiřovat, tisknout, přebírat ani nijak vytvářet odvozená díla.

Zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pediatrie


Doktoři zabývající se tímto tématem

MUDr. Marie Macků
MUDr. Marie Macků
Revmatologie, Pediatrie, Praktický lékař pro děti a dorost, Dětská revmatologie

Fakultní nemocnice Brno - Dětská nemocnice
Černopolní 212/9
Brno-sever-Černá Pole 613 00
MUDr. Andrea Vrbovská MBA
MUDr. Andrea Vrbovská MBA
Ortopedie, Urologie, Rehabilitace a fyzikální medicína, Praktický lékař pro dospělé, Kožní (dermatovenerologie), Neurologie, Oční, Chirurgie, Pneumologie a ftizeologie, Ošetřovatelská péče, ORL, Dětská chirurgie, Dlouhodobá intenzivní ošetřovatelská péče, Doprava, Funkční diagnostika, Klinická biochemie, Klinická farmacie, Neonatologie, Patologie, Pediatrie, Plastická chirurgie, Radiační onkologie, Soudní lékařství, Vnitřní lékařství, Anesteziologie a intenzivní medicína, Gynekologie a porodnictví, Praktický lékař pro děti a dorost, Hematologie a transfuzní lékařství, Infekční lékařství, Lékařská mikrobiologie, Radiologie a zobrazovací metody, Algeziologie

Nemocnice Na Bulovce
Budínova 67/2
Praha 8 18000
MUDr. Václav Šimánek Ph.D.
MUDr. Václav Šimánek Ph.D.
Ortopedie, Stomatologie, Kardiologie, Urologie, Rehabilitace a fyzikální medicína, Praktický lékař pro dospělé, Kožní (dermatovenerologie), Neurologie, Oční, Chirurgie, Psychiatrie, Alergologie a klinická imunologie, Pneumologie a ftizeologie, Lékařská genetika, Geriatrie, Ošetřovatelská péče, ORL, Klinická biochemie, Klinická farmacie, Neonatologie, Patologie, Pediatrie, Plastická chirurgie, Radiační onkologie, Kardiochirurgie, Neurochirurgie, Nukleární medicína, Pracovní lékařství, Nefrologie, Operační sály, Centrální příjem, Vnitřní lékařství, Anesteziologie a intenzivní medicína, Gynekologie a porodnictví, Praktický lékař pro děti a dorost, Hematologie a transfuzní lékařství, Infekční lékařství, Lékařská mikrobiologie, Radiologie a zobrazovací metody

FN Plzeň - Psychiatr. denní stacionář
alej Svobody 923/80
Plzeň - město 32300
MUDr. Dominika Štefflová

NH Hospital, a.s. - Nemocnice Hořovice - dětské oddělení
K Nemocnici 1106/14
Hořovice 268 01

S čím Vám pomůžu

Lékařka dětského oddělení.


Zavřít

Úprava slovníkového výrazu?

Pokud jste našli chybu nebo máte jiný postřeh, můžete ho napsat sem.

Návrhy na úpravu prověříme. Nechte nám na sebe email, dáme vám vědět jak to dopadlo.