Vši

Obecný popis

Odborně se zavšivení nazývá pedikulóza. Jedná se o parazitární infekci, která může člověka postihnou v každém věku, nejčastěji jí trpí děti chodící do školy či školky. Často je jedinec s vešmi stigmatizovaný, jelikož se dříve domnívalo, že vši jsou spojené s nedbalou osobní hygienou, to však není pravda. Pro děti je tato infekce velmi nepříjemná, je nutná karanténa a odloučení od kolektivu, které je potřebné k vyléčení a odstranění vší.

Příznaky

Mezi nepříjemné příznaky patří svědění či pálení pokožky hlavy. To je způsobené tím, jak se vši na hlavě pohybují a jejich bodáním a vypouštěním látky do pokožky. Člověk s vešmi je neklidný, pořád se škrábe. Hnidy (nevylíhlé vši) se nacházejí blízko u pokožky hlavy, jou pevně přidělané k vlasům. Nelze je odfouknout ani smýt, je potřeba odstranit je např. vyčesáváním. Živé hnidy jsou těsně u pokožky, kdežto vajička dál od hlavy jsou pravděpodobně již vylíhlá nebo mrtvá. Často jsou vši v oblasti za uchem.

Prevence

Je velmi složité předjít této infekci. Jediným možným doporučením může být, pokud se někde objeví epidemie, dávat pozor, nepůjčovat si vlasové gumičky, hřebeny a nemít hlavu blízko hlavy někoho jiného.

Léčba

Na odstranění vší se prodává dnes velké množství přípravků. Nejefektivnější léčbou je zakoupení odvšivovacích přípravků v lékárně a postupovat podle návodu. Celou proceduru je nutno alespoň jednou zopakovat, dokud nezmizí všechny živé vši a hnidy. U chlapců je efektivní léčbou ostříhání nakrátko, v krátkých vlasech totiž vši nemohou žít.

pediatrie, infekční lékařství


Zavřít

Úprava slovníkového výrazu?

Pokud jste našli chybu nebo máte jiný postřeh, můžete ho napsat sem.

Návrhy na úpravu prověříme. Nechte nám na sebe email, dáme vám vědět jak to dopadlo.