Co je psychoterapie, pro koho je užitečná a s čím může pomoci?

09.04.2024

Ačkoliv by se z médií mohlo zdát, že se jedná o výdobytek moderní doby, pro některé možná rozmar posledních let či jen aktuální trend, V psychoterapii se nestanovují diagnózy a nepsychoterapie je léčebná metoda s kořeny sahajícími až do starého Řecka, která se soustředí na pomoc lidské duši, a základním nástrojem, s nímž pracuje, je slovo.

Co je psychoterapie, pro koho je užitečná a s čím může pomoci?

Předepisují se prášky, přesto je účinná ve zvyšování kvality života jedince, v posilování jeho kompetencí a v podpoře jeho nezávislosti.

Duše? Co to je?

Duše, jejíž existence je mnohdy stále zpochybňována, představuje obtížně uchopitelnou součást naší bytosti bez jasných kontur, a právě proto je tak jednoduché ji ignorovat a popírat její nepohodu či dokonce nemoc.

Už vám někdo řekl, že jste jako tělo bez duše? Jak jste se při tom cítili? Byla to pro vás lichotka či důvod k zamyšlení? Nebo jste jen smutně přitakali a odpověděli jste, že to dnes není ono, že máte starosti, nad něčím přemýšlíte, nevíte si rady, někdo vás naštval nebo zklamal, že ten život nestojí za nic, že se nemáte na co těšit?

I to může být volání duše o pomoc, signál, že chřadne, které máme tendenci bagatelizovat jako něco nepodstatného, protože tak to prostě někdy chodí. 

Každý jsme jiný a pocity spokojenosti a životního naplnění jsou ryze subjektivní záležitost.

Stejně jako se liší naše tělesné schránky, jsou individuální i naše emoce a vnímání různých životních situací. Co jeden přejde mávnutím ruky, v jiném přetrvává po dlouhou dobu a může časem negativně ovlivňovat celkové naladění.To škodí nám samotným a následně ubližuje i našim nejbližším.

Pomoc na dosah všem

K zahájení psychoterapie není potřeba žádanek či doporučení od lékařů, souhlasu vašeho okolí nebo snad zásluh za dosavadní utrpení. Stačí pocit, že už na to dál nechcete být sami; rozhodnutí svěřit se někomu nezaujatému, kdo vás nezná a nebude vás za nic soudit, ale kdo vám po smluvenou dobu dává svou plnou pozornost.

Je to příjemná a pro mnohé zcela nová zkušenost, protože málokdy zažíváme situaci, kdy se někdo věnuje jen nám a zaobírá se pouze našimi pocity.

Denně se staráme o své vlasy, pleť, oblečení, auta a bydliště. Hlídáme si účes, make-up i postavu. Dbáme na svou stravu, vzdělání, práci a rodinu. Záleží nám na stovkách jednotlivostí, které jako mozaika skládají náš celkový obraz navenek. Neměli bychom však zapomínat na svůj duševní rozměr, protože to poslední, co chceme, je si duši vypustit.

K čemu to všechno?

Psychoterapie se věnuje člověku a všem aspektům jeho života. Řeší minulost, současnost i budoucnost podle konkrétního zadání klienta.

Pomáhá se vztahy, prací, ve zdraví i v nemoci. Může se soustředit na rozvoj a pohyb dopředu, nebo se vracet k zásadním událostem, které se již odehrály, ale stále nás ovlivňují.

Funguje samostatně i jako doplněk k již probíhající léčbě, ať už psychiatrické či nějakého tělesného onemocnění. Využívají ji jak samotní nemocní, tak i jejich blízcí, na které následky rovněž dopadají.

Obrátit se na ni můžete při úzkostech, v depresích, když se bojíte, nebo si nevěříte, jste ve stresu, ocitli jste se v nepříjemné nebo obtížné situaci a nevíte, jak z ní ven.

Na věku, pohlaví, orientaci ani pracovní pozici nezáleží.

Psychoterapie neslouží k tomu, aby odhalila nedostatky a špatné vlastnosti člověka, ale pokud k tomu během terapeutického procesu, není to proto, aby byl klient souzen, ale aby tato zpětná vazba byla k jeho prospěchu.

Psychoterapeut pak není odborníkem na život klienta, ale spíše průvodcem, který jde nějakou chvíli po jeho boku, nabízí jiný pohled na stejnou situaci a snaží se naučit ho objevit své zdroje, které může samostatně využívat k rozvoji svého potenciálu a jeho naplnění.

Cílem je poznání sebe sama a smyslu svého života.

Pro někoho zcela přirozená věc, pro jiného dlouhá cesta plná oklik a překážek.

S psychoterapií jako mapou a kompasem může být přímější a příjemnější.

____________________________________________________________________________

Blog Terap.io:

https://terap.io/blog/inspirace/psychoterapie-co-vedet

Témata:

Psychoterapie

Péč o duši

Osobní rozvoj

Smysl života

Autor:

Terap.io