Lékárnička - co v ní má být?

10.10.2023

Lékárnička - co v ní má být?

Lékárnička je jedním ze základních prvků pro bezpečný chod každé domácnosti. Každý člen rodiny by měl vědět, kde ji najde a zhruba co tam je připravené. Velmi aktuální je to zejména, pokud máte rodinu s malými dětmi a drobné nehody a úrazy jsou běžnou součástí každodenních aktivit. Správně vybavená lékárnička je klíčem k rychlé a účinné první pomoci při drobných zraněních a v začátcích běžných nemocí. V tomto článku si probereme, co by měla obsahovat základní lékárnička v domácnosti a jak by měla vypadat lékárnička pro rodinu s malými dětmi na dovolenou.

Na začátek bych chtěla zmínit, že v případě jakéhokoliv úrazu nebo nehody je třeba každou otevřenou ránu omýt a odstranit veškeré nečistoty a vyčistit. Cokoliv zůstane v těle způsobí v těle infekci a následný zánět a tím i komplikace pro plánované aktivity.

Základní lékárnička pro každou domácnost:

Dezinfekční prostředky (alkohol, jód, nebo antiseptické ubrousky, mast betadine nebo Septonex).
Léky na zvýšenou teplotu a na bolest (určitě Paracetamol na horečku a na bolest valetol, ibuprofen nebo algifenové kapky).
Přípravky na zažívací potíže (antacida na pálení žáhy, probiotika na podporu trávení, smecta a endiaron pro střevní infekce a průjmy, espumisan na nadýmání).
Pomůcky na ošetření drobných zranění (Náplasti různých velikostí, sterilní obvazy a kompresy, nůžky a pinzeta).
Léky na nachlazení a na kašel, kapky do nosu pro případ rýmy, pastilky na bolest v krku).
Antihistaminika na alergie (pro případ bodnutí hmyzem nebo přehnané reakce těla na cokoliv).
Léky na podrážděné a přetížené oči (visin, opthalmo-septonex…). 

Důležité je lékárničku pravidelně kontrolovat a sledovat data expirace léků a přípravků, abyste měli vždy k dispozici pouze funkční a účinné léky.

Trochu jiná situace může nastat, pokud se rodina s dětmi chystá na dovolenou je vhodné zajistit jakousi cestovní verzi lékárničky. Před cestou je třeba zvážit v jakém prostředí se bude rodina pohybovat a jaká jsou s tím spojená rizika a případně obsah své lékárničky doplnit. Zejména je třeba mít dost náplastí na případné odřeniny a puchýře, případně náplasti do vody nebo jejich sensitivní verzi pro citlivou pokožku. Pokud se rodina chystá k moři je vhodné mít s sebou malou lahvičku s octem pro případné žahnutí medúzou.   

Optimální množství medikamentů není snadné určovat obecně. Zpravidla lze doporučit takové množství medikamentů a pomůcek, aby stačily na ošetření po dobu prvních několika dnů nemoci nebo po úrazu. Když by zásoba nestačila, člověk je zpravidla schopen své zásoby na místě doplnit, případně navštívit místního lékaře. Pokud se bude rodina pohybovat v lokalitě bez civilizace bez možnosti návštěvy lékaře, mělo by tomu odpovídat i množství připravených léků a pomůcek. Při kontrole své lékárničky je dobré se poradit se svým ošetřujícím lékařem nebo s lékárníkem. Pro případné cesty do vzdálenějších krajin nebo rizikových oblastí je vhodné použití i jiných léků, které Vám váš lékař určitě předepíše, a doporučí správné dávkování. Vhodné očkování před cestami do exotických krajin je jiné téma, kterému se budeme věnovat v samostatném článku. 

Správně vybavená lékárnička může ušetřit mnoho starostí a stresu. Umožní Vám poskytnout první pomoc a předejít zánětům a infekcím, které by mohly pramenit z nevyčištěné nebo špatně ošetřené otevřené rány. V případě vážnějších problémů, neustupujících potíží nebo při komplikacích, je třeba se obrátit na pomoc lékaře nebo požádat o ošetření profesionála. Pamatujme si, že lékárnička sama o sobě nenahrazuje lékaře. Je ale nezbytným pomocníkem nástrojem pro vás v dočasné roli zdravotníka.