Proč máme pocit, že „nejsme dost dobří“

09.04.2024

Nízké sebevědomí může pramenit z mnoha rozličných důvodů, příběh každého člověka je vždy jedinečný. Existuje ale několik velmi častých příčin, proč o sobě lidé pochybují.

Proč máme pocit, že „nejsme dost dobří“

Příliš kritičtí rodiče

Jedním z nich jsou nároční rodiče, nebo jiná důležitá autorita v dětství. Je všeobecně známo, že naši rodiče mají obrovský vliv na naši psychiku a její vývoj. Pokud mají rodiče na své děti vysoké nároky, které vytvářejí stresové prostředí, nebo negativně komentují nějaký aspekt chování či vzhledu dítěte, je velmi běžné, že si dítě tyto negativní informace v sobě uloží a přenese do dospělosti. Přesto může mít s rodiči v dospělosti kladný vztah a třeba si ani nepamatovat, že jsou důvodem jeho nejistoty a nízké sebedůvěry.

Toxické vztahy

Může se stát, že narazíme na partnera, který projevuje znaky toxického chování. Alkoholismus, sklony k násilí a manipulace jsou ty nejčastěji uváděné; toxický může být ale i takový, který na první pohled nebezpečně nevypadá. Mnohdy stačí, že k sobě partneři nejsou zcela upřímní a hromadí si drobné křivdy a bolesti, které dlouhodobě otravují život oběma, a v důsledku mohou snižovat jejich sebevědomí.

Vnitřní kritik 

Dalším aspektem nízkého sebevědomí je nekontrolovaný vnitřní kritik. Mnoho z nás má v sobě hlas, který se občas ozve a řekne nám, že jsme neschopní, oškliví, hloupí, nebo jinak špatní. Tento hlas vzniká různými způsoby, klíčové ale je, jak s ním umíme pracovat. Plně důvěřovat svým negativním myšlenkám se nevyplácí. Čím déle je totiž necháme probíhat, tím víc jim začneme věřit.

Dá se na tom pracovat

Pochopit, že zdrojem našeho nízkého sebevědomí je něco z dětství, nemusí způsobit, že rodiče obviníme ze svých problémů, ani to, že nás špatně vychovali. Udělat ve výchově nevědomky chybu je totiž velice snadné. Toto uvědomění nám ale může pomoci lépe pracovat na vyřešení nízké sebedůvěry.

Uvědomit si, že nás partnerský vztah zranil, a začít vytvořené rány hojit, je nejlepší cesta k nalezení vlastní hodnoty, na níž lze vystavět nový, zdravý vztah.

Jakmile si dostatečně často opakujeme negativní myšlenku o sobě, stane se z ní zakořeněné přesvědčení. Přestaneme nad ním přemýšlet a bojovat s ním. Nabourat takové přesvědčení bývá dřina, a jde to jen pokud se pokusíme být otevření a jsme ochotní se na život podívat z různých perspektiv.

Zkuste tedy otevřít svou mysl – a příště, až vás napadne negativní myšlenka o vás samotných, položte si otázku: Kdybych se na tuto situaci podíval/a z jiného pohledu, co bych viděl/a? Kdybych tohle řekla před svými blízkými, jak by reagovali? Kolik znám lidí, o kterých si tohle myslím taky?Je objektivně možné, že to je pravda, nebo mě jenom na chvíli ovládla špatná nálada? A pokud je to to druhé, dokážu se usmát a jít dál?

____________________________________________________________________________

Blog Terap.io:

https://terap.io/blog/prakticke-tipy/caste-duvody-proc-si-neverime

Témata:

Úzkosti a obavy

Sebevědomí

Stres

Nepříjemné nálady

 

Autor:

Terap.io