Psychoterapie online

09.04.2024

V online světě se dnes pohybujeme zcela samozřejmě a často si ani neuvědomíme, jak moc nám v několika málo letech nahradil ten fyzický.

Psychoterapie online

Nemáme problém přes internet pracovat a komunikovat s kolegy, rodinou, přáteli, nakupovat i platit; na počítači nebo mobilu se bavíme a vzděláváme; nepozastavujeme se nad tím, kolik toho posíláme a naopak dostáváme, aniž bychom si na to mohli sáhnout, a přesto nepochybujeme o tom, že to existuje.

Přesto ale zůstávají situace, kterých se musíme zúčastnit osobně, a věci, pro něž je třeba si dojít či dojet. Typicky se jedná o návštěvy lékaře - prohlídky či rovnou zákroky, které se přes kameru provést nedají.

Jak je to ale s pomocí naší duši? Může psychoterapie fungovat, aniž bychom si terapeutem potřásli rukou a usadili se naproti němu v jeho pracovně či kanceláři?

Duši je to jedno

Duše a její zdraví, o které jde v psychoterapii především, sice sídlí v lidském těle z masa a kostí, sama však žádnou podobu ani tvar nemá.

Na duši ale záleží, a to hodně, a jakmile pochopíte, že je potřeba se o ni starat, či jí dokonce pomoct, protože to první jste zanedbali, je jí celkem jedno, jestli ji ve svém těle donesete za terapeutem na konkrétní adresu ve městě, ulici a domu s určitým číslem, nebo se s ní jen připojíte na adresu ve svém prohlížeči na mobilu či notebooku.

Hlavní je, že jste se rozhodli věnovat jí svůj čas a nasytit ji potřebnou energií, aby byla s vaší myslí a tělem v souladu a společně jste mohli prožít spokojený život.

Rovnováha je totiž základ, a když je jedna část této trojice vychýlená, ztrácíme stabilitu.

Pro někoho je to dokonce lepší

Výzkumy ukazují, že online psychoterapie není v porovnání s tou osobní o nic ochuzená, protože v tomto oboru se pracuje se slovem, které umíme přenášet v psané i v audio podobě na jakoukoliv vzdálenost.

A protože k tomu můžeme přidat i obraz, nezůstává pozadu ani neverbální komunikace, která doplní to, co nebylo vyřčeno.

Pro klienty s depresí, úzkostmi, panickými atakami, fobiemi a posttraumatickým syndromem, kteří změnu prostředí snášejí špatně a dlouho se na ni musejí adaptovat, je domov nebo nějaké dobře známé místo dokonce tím nejlepším místem, kde může psychoterapie probíhat.

Šetří čas i peníze

V úvodu jsme si popsali, co všechno lze dnes dělat online. Na tomto místě je vhodné se zeptat, proč to tak vlastně děláme? A bez přemýšlení si také odpovědět: protože je to rychlejší a levnější. Nejinak je tomu u psychoterapie přes internet, která nám šetří čas i peníze, jež bychom jinak strávili na cestě tam a zpátky a utratili za benzín nebo jízdenku.

Vzhledem k tomu, že tato forma setkání nevyžaduje formality typu: sundání oblečení, potřesení rukou, usazování do křesla, co si dáte apod., jako když přicházíte k někomu na návštěvu, můžete jít rovnou k věci a soustředit se na to, kvůli čemu jste psychoterapeuta vyhledali.

Ve výsledku potřebujete k dosažení cíle míň sezení, což může znamenat také značnou finanční úsporu.

Online terapie je kratší a účinnější.

Nabízí (téměř) neomezený výběr

Další nespornou výhodou, kterou online svět obecně nabízí, je obrovský výběr služeb a zboží.

S psychoterapií se to má úplně stejně - terapeutů je hodně, ale kolik jich bydlí ve vaší blízkosti a kdo z tohoto výběru je pro vás ten nejlepší?

Může vám být úplně jedno, kde jste právě vy a odkud se k vám na sezení připojí váš terapeut, kterého jste si vybrali na základě svých potřeb, preferencí, očekávání a sympatií a nikoliv kilometrů, které vás od sebe dělí.

Našli jste toho pravého, kdo vás virtuálně doprovodí na té spletitější části vaší životní pouti, kterou byste jinak překonávali déle a s obtížemi.

Při společném překonávání překážek se naučíte, jak jít dál sami a bez pomoci.

Stačí celkem málo

  • stabilní internetové připojení přes data či wifi

  • mobil, tablet nebo počítač

  • zdroj elektřiny či nabitou baterku

  • klidné místo, kde nebudete rušeni lidmi ani vrtkavým počasím

…a trochu toho odhodlaní a aspoň zbytek naděje, že může být líp…

____________________________________________________________________________

Blog Terap.io:

https://terap.io/blog/prakticke-tipy/proc-online-terapie

Autor:

Terap.io